Sunday, November 10, 2019

Miller's Dry Goods is an all equity firm with 48,000 shares of stock outstanding at a market price of $50 a share

Miller's Dry Goods is an all equity firm with 48,000 shares of stock outstanding at a market price of $50 a share. The company's earnings before interest and taxes are $128,000. Miller's has decided to add leverage to its financial operations by issuing $250,000 of debt at 8 percent interest. The debt will be used to repurchase shares of stock. You own 400 shares of Miller's stock. You also loan out funds at 8 percent interest. How many shares of Miller's stock must you sell to offset the leverage that Miller's is assuming? Assume you loan out all of the funds you receive from the sale of stock. Ignore taxes. 
 
A. 
35.6 shares

B. 
40.0 shares

C. 
41.67 shares

D. 
47.5 shares

E. 
50.1 shares
Miller's interest = $250,000 × 0.08 = $20,000
Miller's shares repurchased = $250,000/$50 = 5,000
Miller's shares outstanding with debt = 48,000 - 5,000 = 43,000
Miller's EPS, no debt = $128,000/48,000 = $2.666667
Miller's EPS, with debt = ($128,000 - $20,000)/43,000 = $2.511628
Miller's value of stock = 43,000 × $50 = $2,150,000
Miller's value of debt = $250,000
Miller's total value = $2,150,000 + $250,000 = $2,400,000
Miller's weight stock = $2,150,000/$2,400,000 = 0.895833
Miller's weight debt = $250,000/$2,400,000 = 0.104167
Your initial investment = 400 × $50 = $20,000
Your new stock position = 0.895833 × $20,000 = $17,916.67
Your new number of shares = $17,916.67/$50 = 358.3333
Number of shares sold = 400 - 358.3333 = 41.67 shares

Check:

Your new loans = 0.104167 × $20,000 = $2,083.33
Your total unlevered income = 400 × $2.666667 = $1,066.67
Your total levered income = (358.3333 × $2.511628) + ($2,083.33 × 0.08) = $11,066.67


58.
You currently own 600 shares of JKL, Inc. JKL is an all equity firm that has 75,000 shares of stock outstanding at a market price of $40 a share. The company's earnings before interest and taxes are $140,000. JKL has decided to issue $1 million of debt at 8 percent interest. This debt will be used to repurchase shares of stock. How many shares of JKL stock must you sell to unlever your position if you can loan out funds at 8 percent interest? 
 
A. 
120 shares

B. 
150 shares

C. 
180 shares

D. 
200 shares

E. 
250 shares
JKL interest = $1m × 0.08 = $80,000
JKL shares repurchased = $1m/$40 = 25,000
JKL shares outstanding with debt = 75,000 - 25,000 = 50,000
JKL EPS, no debt = $140,000/75,000 = $1.866667
JKL EPS, with debt = ($140,000 - $80,000)/50,000 = $1.20
JKL value of stock = 50,000 × $40 = $2m
JKL value of debt = $1m
JKL total value = $2m + $1m = $3m
JKL weight stock = $2m/$3m = 2/3
JKL weight debt = $1m/$3m = 1/3
Your initial investment = 600 × $40 = $24,000
Your new stock position = 2/3($24,000) = $16,000
Your new number of shares = $16,000/$40 = 400
Number of shares sold = 600 - 400 = 200 shares

Check:

Your new loans = 1/3($24,000) = $8,000
Your unlevered income = 600 × $1.866667 = $1,120
Your levered income = (400 × $1.20) + ($8,000 × 0.08) = $1,120

No comments:

Post a Comment