Sunday, November 10, 2019

Miller's Dry Goods is an all equity firm with 48,000 shares of stock outstanding at a market price of $50 a share.

Sewer's Paradise is an all equity firm that has 5,000 shares of stock outstanding at a market price of $15 a share. The firm's management has decided to issue $30,000 worth of debt and use the funds to repurchase shares of the outstanding stock. The interest rate on the debt will be 10 percent. What are the earnings per share at the break-even level of earnings before interest and taxes? Ignore taxes. 
 
A. 
$1.46

B. 
$1.50

C. 
$1.67

D. 
$1.88

E. 
$1.94
Number of shares repurchased = $30,000/$15 = 2,000
EBIT/5,000 = [EBIT - ($30,000 × .0.10)]/(5,000 - 2,000); EBIT = $7,500
EPS = [$7,500 - ($30,000 × 0.10)]/(5,000 - 2,000); EPS = $1.50


57.
Miller's Dry Goods is an all equity firm with 48,000 shares of stock outstanding at a market price of $50 a share. The company's earnings before interest and taxes are $128,000. Miller's has decided to add leverage to its financial operations by issuing $250,000 of debt at 8 percent interest. The debt will be used to repurchase shares of stock. You own 400 shares of Miller's stock. You also loan out funds at 8 percent interest. How many shares of Miller's stock must you sell to offset the leverage that Miller's is assuming? Assume you loan out all of the funds you receive from the sale of stock. Ignore taxes. 
 
A. 
35.6 shares

B. 
40.0 shares

C. 
41.67 shares

D. 
47.5 shares

E. 
50.1 shares
Miller's interest = $250,000 × 0.08 = $20,000
Miller's shares repurchased = $250,000/$50 = 5,000
Miller's shares outstanding with debt = 48,000 - 5,000 = 43,000
Miller's EPS, no debt = $128,000/48,000 = $2.666667
Miller's EPS, with debt = ($128,000 - $20,000)/43,000 = $2.511628
Miller's value of stock = 43,000 × $50 = $2,150,000
Miller's value of debt = $250,000
Miller's total value = $2,150,000 + $250,000 = $2,400,000
Miller's weight stock = $2,150,000/$2,400,000 = 0.895833
Miller's weight debt = $250,000/$2,400,000 = 0.104167
Your initial investment = 400 × $50 = $20,000
Your new stock position = 0.895833 × $20,000 = $17,916.67
Your new number of shares = $17,916.67/$50 = 358.3333
Number of shares sold = 400 - 358.3333 = 41.67 shares

Check:

Your new loans = 0.104167 × $20,000 = $2,083.33
Your total unlevered income = 400 × $2.666667 = $1,066.67
Your total levered income = (358.3333 × $2.511628) + ($2,083.33 × 0.08) = $11,066.67

No comments:

Post a Comment