Pages

Sunday, November 10, 2019

You currently own 600 shares of JKL, Inc. JKL is an all equity firm that has 75,000 shares of stock outstanding at a market price of $40


You currently own 600 shares of JKL, Inc. JKL is an all equity firm that has 75,000 shares of stock outstanding at a market price of $40 a share. The company's earnings before interest and taxes are $140,000. JKL has decided to issue $1 million of debt at 8 percent interest. This debt will be used to repurchase shares of stock. How many shares of JKL stock must you sell to unlever your position if you can loan out funds at 8 percent interest? 
 
A. 
120 shares

B. 
150 shares

C. 
180 shares

D. 
200 shares

E. 
250 shares
JKL interest = $1m × 0.08 = $80,000
JKL shares repurchased = $1m/$40 = 25,000
JKL shares outstanding with debt = 75,000 - 25,000 = 50,000
JKL EPS, no debt = $140,000/75,000 = $1.866667
JKL EPS, with debt = ($140,000 - $80,000)/50,000 = $1.20
JKL value of stock = 50,000 × $40 = $2m
JKL value of debt = $1m
JKL total value = $2m + $1m = $3m
JKL weight stock = $2m/$3m = 2/3
JKL weight debt = $1m/$3m = 1/3
Your initial investment = 600 × $40 = $24,000
Your new stock position = 2/3($24,000) = $16,000
Your new number of shares = $16,000/$40 = 400
Number of shares sold = 600 - 400 = 200 shares

Check:

Your new loans = 1/3($24,000) = $8,000
Your unlevered income = 600 × $1.866667 = $1,120
Your levered income = (400 × $1.20) + ($8,000 × 0.08) = $1,120

59.
Naylor's is an all equity firm with 60,000 shares of stock outstanding at a market price of $50 a share. The company has earnings before interest and taxes of $102,000. Naylor's has decided to issue $750,000 of debt at 7.5 percent. The debt will be used to repurchase shares of the outstanding stock. Currently, you own 500 shares of Naylor's stock. How many shares of Naylor's stock will you continue to own if you unlever this position? Assume you can loan out funds at 7.5 percent interest. Ignore taxes. 
 
A. 
322 shares

B. 
350 shares

C. 
362 shares

D. 
425 shares

E. 
502 shares
Naylor's interest = $825,000 × 0.075 = $61,875
Naylor's shares repurchased = $825,000/$50 = 16,500
Naylor's shares outstanding with debt = 60,000 - 16,500 = 43,500
Naylor's EPS, no debt = $102,000/60,000 = $1.70
Naylor's EPS, with debt = ($102,000 - $61,875)/43,500 = $.9224138
Naylor's value of stock = 43,500 × $50 = $2,175,000
Naylor's value of debt = $825,000
Naylor's total value = $2,175,000 + $825,000 = $3,000,000
Naylor's weight stock = $2,175,000/$3,000,000 = 0.725
Naylor's weight debt = $825,000/$3,000,000 = 0.275
Your initial investment = 500 × $50 = $25,000
Your new stock position = 0.725 × $25,000 = $18,125
Your new number of shares = $18,125/$50 = 362.5 shares

Check:

Your new loans = 0.275 × $25,000 = $6,875
Your unlevered income = 500 × $1.70 = $850
Your levered income = (362.5 × $0.9224138) + ($6,875 × 0.075) = $850

No comments:

Post a Comment